„Tam trza kwitnąć ka się rośnie” – mawiał ks. Józef Tischner. Obszar Beskidu Żywieckiego to miejsce w którym się wychowaliśmy i w którym chcemy się rozwijać a także tworzyć „zielone” miejsca pracy.

Krótka historia.
Inspiracją do stworzenia Sopek Stopki były opowieści dziadka oraz pragnienie zbudowania miejsca wprost z dziecięcych wspomnień.
Ciepłe słońce, malinowy dżem, pachnące kwiaty, trzaskający piec, pianie koguta, muczenie krowy, spluwa z łodygi, zdarte kolano, szumiąca rzeka. Beztroska, radość, wolność.
Rodzina Stopka z Cięciny na Żywiecczyźnie była związana z prowadzeniem gospodarstwa oraz hodowlą owiec i koni od najdawniejszych lat, jak podają dokumenty rodowe. Kontynuatorem tradycji został obecnie Jan Stopka wraz z żoną Gabrysią oraz dziećmi: Emilką, Józiem i Wiktorią. Marzeniem Janka jest zachowanie międzypokoleniowej ciągłości oraz kultywowanie zwyczajów zarówno rodzinnych jak i tych związanych z obszarem Beskidu Żywieckiego.
Poprzez Sopki Stopki chcemy promować świadome życie w zgodzie z naturą i racjonalnym korzystaniem z jej zasobów. Aktywnie tworzymy krajobraz wokół nas, prowadząc gospodarstwo naturalne a także budując dawną góralską osadę.
Co chcielibyśmy przekazać innym? Będąc świadomym swoich korzeni a także historii, możemy budować lepszą przyszłość. Przodkowie mogą nas nauczyć jak spędzać czas, odżywiać się czy podchodzić do różnych tematów. Dodatkowo uważamy, że ważne jest zachowanie unikatowej tradycji występującej tylko na danym obszarze.
Sopki Stopki czyli co? Słowo „sopki” oznacza dawne małe drewniane góralskie chałpy, które były zlokalizowane na obszarze Beskidu Żywieckiego. Stopka to nazwisko rodziny.
„Rób swoje i patrz końca” – góralskie powiedzenie.
Filozofia marki Sopki Stopki
Jakie wartości nami kierują?




